בוק בת מצווה

שאלה:

מה זה בוק בת מצווה ממה הוא מורכב? איפה כדאי להצטלם איזה צלם לבת מצווה נחשב טוב וכמה כדאי לשלם על בוק כזה ?
 
תשובה:

בוק בת מצווה זה הוא אלבום תמונות שמספק צלם מקצועי עבור ילדה שחוגגת בת מצווה.
יש שני סוגים עיקריים של בוק בת מצווה מבחינת סגנון הצילום. הראשון הוא בוק בסגנון אופנה ודוגמנות (הרבה אנשים מכירים את זה בשם דוגמנית ליום אחד) ,והסגנון השני הוא הבוק המעוצב.

בוק בת מצווה בסגנון דוגמנות זה בעצם כשהצלם מתייחס לצילום של הבוק ואל המצולמת כאילו היה זה בוק שהוא מצלם לדוגמנית. לצילום בוק לבת מצווה בסגנון דוגמנות יש קווי מנחה מסוימים שפועלים על פיהם כל צלם ושיטותיו וסגנונו הוא, אבל בוק בסגנון הזה מאוד קל לזהות כשרואים אותו מאחר והוא שונה מאוד מהבוק המעוצב.
בוק מעוצב הכוונה לכל אותם בוקים בהם לצלמים יש בסטודיו שלהם סטים של "פרופס" אביזרי במה בעברית. בד"כ דברים כמו מכונית ישנה, אופנוע יפה, אסם עם חציר וכדומה.
מבחינת יתרונות וחסרונות אז קודם כל זה עניין של טעם, אבל לרוב הבוק המעוצב נראה הרבה יותר ילדותי ומסיבה זו גם השימוש בתמונות בו חולף די מהר במיוחד בגילאים האלו של בת מצווה, המון פעמים ילדה שכבר מגיעה לגיל 13-14 הבוק במעוצב נראה לה מאוד ילדותי והיא לא תרצה אפילו להראות אותו לאנשים.
החסרון השני של הבוק המעוצב זה שכל הבוקים של כל המצולמות של אותו צלם נראים בדיוק אותו דבר, ובמדינה קטנה כמו שלנו כשגם בד"כ אנשים מצטלמים אצל צלם באזור מגוריהם (צפון,דרום,מרכז) אז בא לידי ביטוי במיוחד בעולם של היום שהכל נמצא בפייסבוק ולכולם יש גישה לכולם.

גם באלבום המודפס יש הבדלים גדולים בין 2 הסוגים האלו של בוקים. לאלבום המעוצב בד"כ מוסיפים עריכות כמו שער של לאישה, תמונה על עזריאלי ועוד כל מיני דברים באותו סגנון, ושוב גם פה..אם כשקראתם את המשפט האחרון ישר הבנתם על מה מדובר וקפצו לכם לראש תמונות בסגנון הזה...אז זה בגלל שכל הבוקים האלו מאוד דומים אחד לשני וזהו כמובן אחר מחסרונם.
צילום בוק לבת מצווה בסגנון דוגמנות מודפס כמו בוק של דוגמנית, כלומר בד"כ כ 15-20 תמונות, בד"כ גם עברו פוטושופ (ולא עריכה שבה מוסיפים שטויות וצבעים ושערים של לאישה אלא פוטושופ מקצועי), הדפסה של התמונות לגודל A4 , והכנסתם לבוק פשוט וקלאסי כמו של דוגמניות שלוקחות איתן לאודישנים.
חשוב אגב לזכור שתמיד יש לכם הלקוחות את האופציה לחסוך כסף ולבקש מהצלם הצעת מחיר שלא כוללת הדפסת אלבום. בעולם של היום כבר כנעט ולא נעשה שימוש באלבומים ובתמונות מודפסות כי לילדות יותר חשוב שיהיה להן את התמונות על המחשב כדי שיוכלו להעלות לפייסבוק ולכל שאר האתרים שהן רשומות בהן. הדבר הזה יכול לחסוך לכם מאות שקלים ! פשוט מאוד שהצלם יביא לכם בתום הצילומים דיסק עם התמונות.

אחרי שבחרתם סגנון בוק שאתם רוצים מה שנשאר זה לבחור צלם לבת מצווה. זה גם החלק הכי חשוב בכל העניין... כי מה שקורה בעולם הצילום הדיגיטלי של היום זה שכל חסר ניסיון מציד עצמו כצלם בוקים בשביל לעשות כסף. בחירת הצלם חשובה במיוחד אם אתם מתכננים לבחור באופציה של בוק דוגמנות, זאת מאחר ומתוך עשרות אלפי הצלמים שקיימים בשוק יש בארץ בסה"כ 30-40 צלמים שהם באמת צלמי דוגמנות אמיתיים שמצלמים בוקים של דוגמניות עבור סוכנויות הדוגמנות השונות. כל השאר זה שוב צלמים שמפרסמים עצמם כצלמי בוקים של דוגמניות כדי להרוויח עוד כסף מעוד נישה בצילום. האמת היא שצילום דוגמנות היא נישה שדורשת ניסיון, לימוד והתמחות באותה נישה, ובד"כ גם עין שאין לכל צלם.
מאחר ורוב האנשים לא מבינים בצילום ולא יזהו בין צלם מקצועי לצלם לא מקצועי הדרך הכי בטוחה ללכת זה לברר מיהם אותם צלמים שמצלמים לסוכניות דוגמנות המובילות בארץ, צלמים כמו רפאל מזרחי, רונן פדידה, רונן אקרמן, שי יחזקאל, אלכס ליפקין ועוד שמות מוכרים בנישה של צילום דוגמניות. רובם אפילו גובים הרבה פחות כסף ומחירים מופקעים כמו שעושים המון צלמי בוק בת מצוות.


לסיום, נביא לכם קישור למאמר נוסף שמדבר על צילום דוגמניות שיכול מאוד לעזור לאלו מכם שהולכים על האופציה של צילום בוק בסגנון דוגמנות.


קישורים מומלצים:

מאמר - בוק דוגמנות

אימייל של צלם אופנה רפאל מזרחי -
refaelm66@gmail.com
 
אימייל של צלם אופנה רונן פדידה-
ronenfadida@gmail.com
 
אימייל של צלם אופנה אלכס ליפקין -
alex.lipkin@gmail.com


אימייל של סטודיו לצילום בוק חוויתי -
office@studio8.co.il
 

בוק בת מצווה | צילום בוק לבת מצווה | צלם לבת מצווה