בוק דוגמנות


שאלה:

מה זה בוק
דוגמנות? כמה אמור לעלות צילום בוק ? איך אדע אם אני צריך בוק והיכן כדאי לעשות צילומי תמונות לבוק ?

תשובה:

בוק הוא אלבום תמונות איתו מסתובבת דוגמנית ואותו היא מראה באודישנים אליהם היא מגיעה.
הבוק בעצם מורכב מ 2 דברים... טסטים ועבודות. וכבר אסביר מה זה כל אחד.

המושג אותו כולם מכירים בחוץ כ"בוק" זה הצילומים שעושה צלם לדוגמן או דוגמנית.
למעשה הצילומים האלו נקראים טסטים. מתוך הטסטים לוקחים את ה 10-12 תמונות הכי מוצלחות ומכניסים לתוך הבוק. במשך הזמן הדוגמנית תצבור צילומים נוספים דרך עבודות או דרך טסטים נוספים וכדומה וגם אותם תכניס הסוכנות לבוק של הדוגמנית כדי להציג את הניסיון שלה ואת הפוטנציאל שלה לורסאטיליות. ככל שדוגמנית יותר מנוסה ויותר מצליחה הבוק שלה יהיה מלא הרבה יותר בצילומים איכותיים ובעבודות וקמפיינים שעשתה.

יש מספר דברים שחשוב לדעת לפני שהולכים לעשות צילומי בוק.
קודם כל אין שום סיבה למישהי שאינה דוגמנית לעשות בוק. הטעות הנפוצה ביותר של בנים ובנות זה שהם הולכים ועושים בוק בלי לקבל שום המלצה על הצלם ממישהו מקצועי. לכל הסוכנויות למשל יש צלמים שהם מעדיפים להשתמש בהם ולשלוח רק אליהם . בחלק מהמקרים סוכנויות יממנו לכם את הצילום בוק ואתם תחזירו את הכסף הזה מהעבודות הראשונות שתעשו בסוכנות.
ואגב, סוכנות שתבקש מכם לעשות בוק לפני שהם מחליטים אם אתם מתאימים או לא.... תתרחקו ממנה ומהר! זהו העוקץ הכי מוכר בתעשייה הזאת וסוכנויות כאלו פשוט באות להרוויח עליכם כסף ותישלח אתכם להצטלם לבוק באלפי שקלים שלמעשה לא שווה יותר מדי.

הדיל הכי טוב זה סוכנויות שמקבלות אותכם ואז שולחות אותכם לצלם שמצלם להם בחינם וככה הרווחתם בוק בלי לשלם עליו. כמובן שהכוונה לסוכנויות שבאמת אומרות לכם שזה היה בחינם... ולא מקזזות לכם אח"כ כסף מההכנסות.
מחיר של בוק טוב בחוץ הוא בסביבות ה 2000-2500 ש"ח. צלמים שעובדים עם סוכנויות מצלמים את הבוק למיוצגי הסוכנות במחיר נמוך יותר.
אבל איך תדעו אם הצלם אליו שולחת הסוכנות באמת טוב? הרי ידוע שיש סוכנויות של שרלטנים שמה שעושים שם זה כל אחת שמגיעה אומרים לה שהיא מתאימה לדוגמנות ושהיא צריכה ללכת לצילום בוק, או לחילופין  שהם צריכים לראות בוק לפני שהם מחליטים את אתם מתאימים או לא. הדרך הבטוחה ביותר היא קודם כל לחתום רק בסוכנות טובה ומוכרת.
יש בארץ
3 סוכנויות שנחשבות ליותר טובות מכל האחרות. הסוכנויות האלו הן: סוכנות קארין מודלס (mc2) , סוכנות לוק וסוכנות יולי.
ברגע שסוכנות טובה שולחת אתכם לצלם שלה אתם יכולים לישון בשקט. רק אם הסוכנות שלכם היא סוכנות בינונית או קטנה יש לכם מה לדאוג. קודם תבררו בפורומים באינטרנט שלא מדובר על סוכנות שעושה כסף על צילום בוקים כמו שהסברתי למעלה. דבר שני תבררו על הצלם אם הוא נחשב צלם טוב. אין בארץ הרבה צלמי בוקים טובים. דבר שלישי תראו שבאמת הסכום שלוקחים לכם על הבוק דומה לסכומים שהזכרתי למעלה. אתם יכולים אפילו לבקש ממישהו להתקשר לאותו צלם עצמאית ולשאול אותו כמה הוא לוקח על בוק.

תשאלו את הצלם או את הסוכנות מה כולל אותו תשלום על בוק דוגמנות. האם הצלם דואג גם למאפרת או לסטיילינג ושיער...
תוודאו עם הסוכנות שבמקרה והם לא מרוצים מהצילומים אז הצלם יקח אתכם לצילומים נוספים ללא תשלום..
כנסו לאתר של אותו צלם ותראו את רמת וסגנון הצילום שלו..
תאמו עם הצלם את כל הפרטים הקטנים כמו מה להביא איתכם לצילומים.
אם אתם לא עושים את הבוק דרך סוכנות ואתם רוצים ללכת לצלם בצורה עצמאית (בין אם זה בגלל שאתם מעדיפים להגיש מועמדות לסוכנות עם הבוק המקצועי ובין אם זה בגלל שסוכנויות בכלל לא מעניינות אותכם ואת רוצים לעשות בוק רק בשביל הכיף) אז פשוט כדאי מאוד לברר טוב טוב לפני על הצלם שהולכים אליו כי יש המוווון צלמים בחוץ מעט מאוד מהם באמת יודעים לצלם אופנה ודוגמנות.

אז מיהם הצלמי בוק מקצועי המובילים בישראל?
יש כמה וכמה, השמות היותר מוכרים הם אלכס ליפקין, רון קדמי, רונן פדידה, רפאל מזרחי, רונן אקרמן, עידו לביא, אלו הראשנים שקפצו לי לראש אבל יש עוד איזה 15 שמות מוכרים וטובים. אז מתוך השמות האלו אצל מי בעצם כדאי להצטלם לבוק? מאחר וכבר הולכים על בטוח ויודעים שאתם מבררים על צלם שיודע ומכיר את העבודה ומביא תוצאות מקצועיות אז נשארים רק שתי פרמטרים: הטעם האישי והמחיר.
אי אפשר לרשום מה אמור להיות המחיר המדויק של בוק מאחר וזה תלוי מה בדייוק אתם מבקשים מהצלם שיהיה בבוק.
בכל מקרה אין סיבה לשלם יותר מ 2000-2500 ש"ח, ובטוח שאם תחפשו ותבררו איפה הכי משתלם מבין הצלמים האלו תמצאו גם כאלו שגובים לכיוון ה 1500 ש"ח. יש כמה צלמים מובילים שנסחפים וגובים איזה 4-5 אלף שקל על בוק אבל לשלם למישהו סכום כזה רק בגלל השם שלו או בגלל שהוא עסוק וחייב לגבות הרבה זה חבל ומיותר.
אגב כשמצלמים למטרת עבודה בתחום הדוגמנות אז הדברים היחיד שחשוב שיהיה זה צלם טוב. אין באמת צורך באיפור ובסטיילינג ובעיצוב שיער, הדברים האלו סתם ייקרו לכם את הבוק והם לא נחוצים מאחר וצילום בוק למטרת דוגמנות אמור להיות עם תמונות מאוד נקיות ולא אמור להראות כמו הפקת אופנה. מה שכן כדאי לבדוק ולברר זה שהצלם שולח לכם תמונות שעברו פוטושופ.
לסיום נקצר לכם את הדרך והחיפוש ונרשום לכם פה כמה מיילים של צלמים מעולים ששווה לבדוק אצלהם מחירים:


 רפאל מזרחי
 refaelm66@gmail.com
 
 רונן פדידה
 ronenfadida@gmail.com
 
 אלכס ליפקין
 alex.lipkin@gmail.com
 בוק דוגמנות | צילום בוק | צילומי בוק | צילום בוק מקצועי | צלמי בוק | בוק מקצועי