צילום קטלוג


שאלה:
מה כוללת הפקת קטלוג מקצועי? איך מתמחרים צילום קטלוג? מיהם הצלמי קטלוגים הכי טובים ומה כדאי לדעת לפני שמחליטים להפיק קטלוג.

תשובה:
אם אתם מתעניינים בצילומים של קטלוג אז סביר להניח שאתם לקוח מסחרי (ואנחנו נדבר במאמר הזה רק על תחום האופנה) כמו מאפרת או מעצבת בגדים, וסביר גם להניח או שזו הפעם הראשונה שאתם רוצים להפיק לעסק שלכם קולוג או שעד כה לא הייתם מרוצים מהתוצאות או מהמחיר שקיבלתם בצילום שכבר ביצעתם.

נתחיל עם הדבר הכי חשוב שזה הצילום. חובתכם היא לברר ולבדוק בדיוק את שירותיו של איזה צלם אתם לוקחים לעבודה. הקטלוג הוא בעצם הפנים של העסק שלכם, במיוחד בעידן האינטרנטי של היום ובעולם של הפייסבוק האינסטגרם ושאר האתרים החברתיים שעיקרם הוא הצגת תמונות והם מהווים פלטפורמה מושלמת לשיווק של עסק.
לא כל צלם מקצועי, וישנם אלפי צלמים בשוק, הוא צלם שיתאים לכם. והבעיה היא שכל צלם ינסה להציג עצמו כצלם שמתאים לכם.
כשמדובר על צילום קטלוג בתחום האופנה ועל צילום של דוגמניות ודוגמנים הצלם שלכם חייב להיות צלם שההתמחות העיקרית שלו היא אופנה. ישנם צלמים רבים שהם מאוד ותיקים בתחום הצילום וכבר עשרות שנים מצלמים בנישות שונות כמו טבע או צילומי מוצר או כל תחום אחר מהתחומים הרבים של הצילום, ויכול גם להיות ואפילו סביר להניח שהצלמים האלו גם רושמים בתאר ובמקומות אחרים שצילומי אופנה ודוגמנות זה חלק מהשירותים שהם מציעים, אבל ההבדל בין צלם כזה לבין צלם שבאמת תחום ההתמחות שלו הוא אופנה יהיה הבדל של שמיים וארץ.
בים אם זה בגלל שלא מבינים יותר מדי ובין אם זה בגלל שמתפתים למחירי רצפה,לקוחות רבים שוכרים שרותיהם של צלמים שאינם מקצועיים מספיק בשביל להפיק קטלוגים של אופנה ברמה גבוהה.

איך בכל זאת תדעו? לא קשה. מבירור באינטרנט אנחנו יכולים לראות את שמם של אותם צלמים חוזר על עצמו שוב ושוב. בישראל יש בסה"כ כ 20-30 צלמי אופנה מעולים שמצלמים את רוב העבודות המסחריות ואת רוב הצילומים של דוגמנים ודוגמניות עבור סוכנויות הדוגמנות.
שמות כמו דודי חסון, רפאל מזרחי, מנחם עוז, רונן פדידה, אלכס ליפקין הם חלק מהשמות שאנו יכולים מוצאים הרבה ואם תחפשו גם אתם היכן שצריך בטוח תגיעו פחות או יותר לאותם שמות. (בסוף המאמר נקצר דרך וניתן אימיילים של כמה מהם).

לאחר בחירת הצלם ישנו שאר הצוות שנמצא על סט הצילומים, תלוי בסוג הקטלוג שלכם, אבל בד"כ מדובר על מאפרת, מעצב שיער, סטייליסטית אם יש צורך, והדוגמנית.

לגבי בחירת איפור ושיער כל מה שרשמתי לעיל על צלמים נכון גם פה, עליכם לעשות שיעורי בית, להסתכל בתיקי עבודות של אותם אנשים, לראות עבודות שהם עשו עד כה, לא להתפתות למחירי רצפה, וכך להשיג אנשים מקצוע אמיתיים וסעלי נסיון בהפקת קטלוג אופנה .

זיכרו שאתם לא מפיקים קטלוג כל יום, וגם אם תצטרכו להוציא קצת יותר מהכיס בשביל שהקטלוג יראה ברמה גבוהה ההשקעה הזאת תחזיר עצמה ויותר אם תדעו לשווק נכון את הקטלוג והצילומים המוגמרים.

הדבר הבא זה בחירת לוקיישן. עדיף שתעזרו בצלם בנושא זה, אבל כמובן ששני האופציות שלכם הם או לצלם בסטודיו או לצלם בחוץ.
זה כבר עניין של טעם אישי, אבל קחו בחשבון שצילומי סטודיו לרוב נראים די בנאליים והאפשרויות של הצלם די מוגבלות מבחינת אומנותית, בניגוד לצילומי חוץ ובחירת לוקיישנים בחוץ שמה האופציות הן בלתי נדלות ואין סופיות. מצד שני יש לקחת בחשבון שצילומי סטודיו ברמה הביצועית הם הרבה יותר קלים לכל הצוות, כשיש סטודיו יש איפה לאפר יש שקע לחבר אליו את הפן יש חדר הלבשה יש מטבחון, הבגדים לא מתלכלים וכו'. כשמצלמים בחוץ צריך להערך בצורה מאוד יסודית ומדוקדקת כדי שהכל ידפוק כמו שעון.

לקוחות רבים מעדיפים לקחת מפיקה חיצונית שתארגן הכל, אך זה כבר עניין של תקציב ושל העדפה אישית שלכם.

החלק האחרון בפאזל זה הדוגמנים. גם בנושא הזה לקוחות רבים כל כך טועים ומשקיעים הרבה בהפקת קטלוג ובצוות המצקועי ורק בדוגמנים מנסים לחסוך ע"י מציאת דוגמנים דרך הפייסבוק, דרך חברים של חברים, במקום לפנות לסוכנות דוגמנות ולקבל דוגמנית מקצועית. קשה עד בלתי אפשרי למצוא דוגמניות ברמה גבוהה שאינן מיוצגות בסוכנות, וגם אם אתם חושבים שמצאתם משהו טוב סיכוי גבוה שאתם טועים וזה משהו שיראו בתמונות הסופיות. תנו לאנשי המקצוע בעלי העין המקצועית ללוק ולנתונים לעזור לכם לבחור דוגמנית. גם פה אתם יכולים ואף עדיף להעזר בצלם.

החלק האחרון הוא הפוסט-פרודקשן. זה כולל את הפוטושופ, את עריכת הקטלוג, ואת ההדפסה של הקטלוג. אם תעשו הכל דרך אנשי מקצוע ולא דרך חלטורות קשה לטעות פה. ולגבי הפוטושופ חלק מהצלמים עושים פוטושופ בעצמם, בררו עם הצלם האם הוא עושה פוטושופ לתמונות ונסו גם לברר איתו האם הפוטושופ שלו ברמה מקצועית מאחר וצלמים רבים עושים פוטושופ מספיק טוב לבוקים של דוגמניות אבל פוטושופ מסחרי שונה ולייב להיות מקצועי ומדויק מאוד.

לגבי מחירים...
מאוד קשה לנקוב בסכומים מדויקים של צילום קטלוג כי הם מאוד שונים ותלויים באנשים שבחרתם.
צלם טוב יעלה בין 2000 ל 8,000 ש"ח ליום צילום.
מאפרת טובה תעלה בין 800 ל 1500 ש"ח ליום צילום.
מעצב שיער שיער טוב יעלה בין 500 ל 1500 ש"ח ליום צילום.
דוגמנית מסוכנות דוגמנות תעלה בין 1500 ש"ח לדוגמנית מתחילה לבין אין גבול כמעט לכמה שאפשר להשקיע בדוגמנית, אבל אם היא לא מוכרת אז יכולה להגיע עד כ 10 אלף ש"ח (תלוי גם בשימושים שלכם בתמונות).

דברים נוספים לקחת בחשבון...
אל תצלמו מספר רב מדי של דגמים, אם תגלשו ליום צילום נוסף העלויות שלכם ירקיעו לשחקים ולמעשה כמעט יכפילו את עצמן. התייעצו עם הצלם לגבי כמות הדגמים בהתאם לקונספט ולרמת המורכבות של ההפקה. בד"כ מצלמים בין 5 ל 15 דגמים ביום.
סוכנויות דוגמנות מתמחרות דוגמנית לפי השימושים שאתם עושים בתמונות. כלומר אם אתם רוצים להשתמש בתמונות רק לקטלוג שלכם ולאינטרנט אז המחיר יהיה X ואם אתם רוצים גם לשים את התמונות של שלטים של 30 מטר באיילון אז המחיר יהיה X כפול 10 (דוגמא מופשטת). לכן תחליטו מראש מה אתם בדיוק רוצים לעשות בתמונות כדי לא לשלם סתם כסף. אם תצטרכו עוד שימושים אפשר בכל עת להתקשר לסוכנות ולבקש הצעת מחיר על שימוש נוסף.
השימושים הכי נפוצים וסביר להניח היחידים שבאמת תצטרכו הם קטלוג מודפס, אינטרנט, ויח"צ בעיתונות.


לסיום....  כמה קישורים ישירות לצלמים ששמותיהם מוכרים ובהחלט מומלץ בחום לבקש הצעת מחיר מהםקישורים מומלצים:


  צלם רפאל מזרחי
 refaelm66@gmail.com
 
  צלם רונן פדידה
 ronenfadida@gmail.com
 
  צלם אלכס ליפקין
 alex.lipkin@gmail.com


צילום קטלוג | הפקת קטלוג | צילומי קטלוג