חוזה דוגמנות


שאלה:
מה זה חוזה דוגמנות? מה יש בו ומה הדברים שחשוב לדעת לפני שחותמים על חוזה בסוכנות?

תשובה:
קודם כל, חוזה דוגמנות הוא חוזה שמטרתו להגדיר את מהות ההתקשרות בין סוכנות דוגמנות לבין מיוצג שהיא רוצה.
אין חוזה אחד קבוע ובכל סוכנות יש חוזה דוגמנות שונה במקצת. 2 הסעיפים המרכזיים בחוזה הדוגמנות זה תקופת הייצוג והאחוזים שלוקחת הסוכנות מהמיוצג.
בשוק הישראלי נהוג להחתים ל 3-5 שנים ולקחת סביב ה 35% עמלה , בחו"ל אגב המספרים גבוהים יותר.
יש לכם ביד חוזה דוגמנות מסוכנות, מה עכשיו...? יש כאלו שמעדיפים להביא את החוזה לעורך דין שיתעסק עם זה בעצמו ואין בכך שום רע. קחו בחשבון שעורך דין בטוח יראה דברים שלא מוצאים חן בעיניו וירצה שהסוכנות תשנה. הסיבה היא שחוזה דוגמנות בניגוד לחוזים אחרים הוא תמיד יהיה חוזה די דרקוני (חד צדדי). זאת מאחר וכשסוכנות לוקחת אליה מיוצג הדברים אליהם צריך להתחייב המיוצג מטבע הדברים גדולה יותר מכמות הדברים אליהם צריכה הסוכנות להתחייב למיוצג. אז אל תיבהלו מכך שהחוזה נראה קצת חד צדדי.
אם החלטתם לעבור על החוזה לבד ללא עזרת עורך דין זה בסדר גמור כי החוזים האלו לא מסובכים יותר מדי להבנה, כך עושים רוב האנשים, וחוזה דוגמנות הוא לא חוזה שיותר מדי קשה להבין אותו ואת ההתחייבויות שבו. אדם עם קצת שכל ישר יוכל די במהרה להבין איזה סעיפים שם לגיטימיים ואיזה סעיפים יכולים להראות מדאיגים ואז לדרוש מהסוכנות להסביר את אותם סעיפים או לשנות אותם.
אל תתביישו לבקש מהסוכנות לשנות סעיפים או לנסח אחרת כדי שתרגישו בנח !!

על חוזה הדוגמנות צריך לחתום המיוצג עצמו אם הוא בגיר (מעל גיל 18) או הורי המיוצג אם הוא קטין. בכל מקרה גם אם הינך מיוצג בגיר בשנות העשרה המאוחרות או בשנות העשרים המוקדמות סביר להניח שאין לך יותר מדי ידע וניסיון בחוזים ועדיף שתשב עליו עם ההורים או עם מישהו מהמשפחה או המכרים שכן יש לו קצת יותר נסיון.

מספר דברים חשובים שיש לשים לב אליהם בחוזה:
- הסעיף שמדבר על תקופת החוזה  . בישראל בד"כ 3 שנים. אם הסוכנות מייצגת אתכם בחו"ל סביר להניח שהחוזה יהיה ארוך יותר.
- הסעיף שמדבר על ביטול החוזה במקרה ואתם רוצים לצאת מהסוכנות .כן כן... יש גם סעיף כזה... למרות שאנשים חושבים שאם הם חתמו על חוזה דוגמנות בסוכנות עכשיו הם תקועים בסוכנות לטוב ולרע אז זה לא המצב, בחוזה אמור להיות סעיף שמאפשר לכם להודיע לסוכנות שברצונכם להפסיק את ההתקשרות , כמובן עם סעיפים שמדברים על כך שיש להודיע מראש ושאין לכם התחייבויות לעבודות או חובות לסוכנות. אבל יש סעיף כזה ואם אין דירשו להוסיף אחד
-הסעיף שמדבר על מה קורה במקרה והחוזה הופר על ידכם. יש לשים לב בהגדרה של הופר, איזה סעיפים הם בעצם הפרה יסודית, קנסות שיכולה הסוכנות לתת וכו'.
- הסעיף שמדבר על האחוזים שלוקחת הסוכנות מהמיוצג. בסוכנויות הישראליות זה בד"כ יהיה 30-35% . בכל מקרה אל  תייחסו חשיבות מיוחדת להבדלים הקלים של 30 או 35 ... אם אתם נמצאים בסוכנות גדולה וטובה המספרים האלו לגיטימיים לחלוטין ואלו המספרים שתתקלו בהם.
בנושא האחוזים יש עוד דבר שיש לדעת אבל אין לייחס לו חשיבות רבה, דוגמנים ודוגמניות רבים מגלים לאחר שהם חתמו בסוכנות והתחילו לעבוד שהסוכנות גובה אחוזים נוספים מהלקוחות על עבודות שביצעתם ואז חושבים שמרמים אותם. אבל לא כך הדבר. בתעשייה הזאת יש דבר הנקרא עמלת מזמין, עמלת מזמין בד"כ תהיה 20% וזוהיא עמלה שנהוגה בכל סוכנות דוגמנות ואינה אמורה להדאיג אתכם. כדי להסביר במספרים למי שקצת התבלבל.... נניח שעשיתם עבודה ב 100$ .... לכאורה אמור להגיע אליכם 65$ ולסוכנות אמור להגיע 35$ , אבל בפועל ה 65$ באמת יגיעו אליכם ולסוכנות יגיע יותר מ 35$ מאחר והם לוקחים עמלה נוספת מאותו לקוח (שידרש כמובן לשלם יותר מ 100$ למרות ששווי העבודה 100$). מקווה שהבנתם...

יש בחוזה דוגמנות כמובן עוד סעיפים ועליכם לעבור על כל אחד ואחד בקפידה (בכל חוזה דוגמנות לדוגמא יש סעיף שמדבר על יציאה מהחוזה בכל עת...) ולחשוב לעומק אם הדבר יכול להוות עבורכם בעיה עכשיו או בעתיד. עליכם לדעת שברגע שחתמתם על חוזה בסוכנות אתם כבר לא יכולים לעשות מה שבראש שלכם אלא אם זה בידיעת הסוכנות והודעה מראש. למשל אם אתם רוצים לשנות איך שאתם נראים (לשנות תספורת לדוגמא או לעשות קעקוע) אתם צריכים להודיע קודם לסוכנות ולקבל אישור לכך. אם ברצונכם לטוס לחו"ל או לצאת לחופשה גם כן עליכם קודם להודיע ולקבל אישור כי יכול להיות שנקבעו לכם עבודות...
אל תחשבו אבל שמרגע שחתמתם והלאה אתם מוגבלים ותלויים בסוכנות. בסה"כ כל הסעיפים החוזה יש בהם היגיון ומטרתם להביא לכך ששני הצדדים יהפכו את ההתקשרות ביניהם למוצלחת. זיכרו ששום חוזה לא מחייב אתכם לעבוד או לדגמן אלא אם התחייבתם לעבוד לכן לסוכנות אין שום אינטרס שתהיו לא מרוצים ממנה. כששולחים אתכם לאודישן זכותכם המלאה לא ללכת אלא אם הודעתם שאתם כן הולכים. בשורה התחתונה האינטרס של הסוכנות ושל המיוצג הוא אינטרס זהה, אל תשכחו שהסוכנות מרוויחה אחוזים ממה שאתם מרוויחים לכם הסוכנות תעשה כל שביכולה כדי שאתם תרוויחו כמה שיותר.

שימו לב בחוזה גם לעניין הבוק, סוכנות טובה בד"כ לא תגבה בכלל על בוק או שתקזז מהכנסות העתידיות של המיוצגת.
אתם תמיד יכולים (ולפעמים אפילו עדיף) ללכת לעשות בוק לפני שמגיעים לסוכנות ואז תוכלו גם להשתמש בתמונות כדי להגיש מעמדות לסוכנויות השונות. רק שימו לב ללכת רק לצלמים שנחשבים טובים בתחום.

טיפ קטן נוסף, והאמת שמאוד חשוב... כדאי שהחוזה דוגמנות שבידכם יהיה שייך לסוכנות דוגמנות רצינית וטובה. אין הרבה כאלו בישראל. הסוכנויות המובילות בישראל נכון ל 2013 הן סוכנות MC2 (קארין מודלס) , סוכנות יולי וסוכנות לוק.
 

קישורים מומלצים:

 פנייה לסוכנות MC2 לבדיקת התאמה והגעה לאודישן -
 newface@mc2mm.co.il


לינק לכתבה:  צילום בוק


 

חוזה דוגמנות | חוזה דוגמנות דוגמא