צלם אופנה


שאלה:
מיהם הצלמי האופנה המובילים בישראל? אצל איזה צלם אופנה כדאי להצטלם? ומה זה בכלל צלם אופנה..?
תשובה:

צילום אופנה היא נישה קטנה מתוך מכלול של סוגי צילום שקיימים
וקטנה ככל שתהיה, צילום אופנה היא התמחות בפני עצמה והיא שונה מאוד מסוגי צילום אחרים. במילים אחרות, לא כל צלם יכול לצלם דוגמנים דוגמניות ודברים ועבודות שקשורות לתחום האופנה. הדבר דורש ידע, נסיון, ועין מיוחדת שנולדים איתה או לפעמים רוכשים אותה עם הזמן.

הבעיה המרכזית שקיימת היום היא שכמעט כל צלם חסר ניסיון וצעיר או סתם צלם שלא מבין באופנה, רושם על עצמו שהוא צלם אופנה. למה? כדי לעשות כסף... כדי לצלם בנות יפות... סתם בשביל הטייטל שעושה רושם... כל אחד וסיבותיו הוא. האמת היא ש 90% מהצלמי אופנה שאתם רואים בפייסבוק רחוקים מאוד מלהיות צלמי אופנה אמיתיים. צריך להבין ולדעת שצלם יכול להיות הכי טוב בעולם בסוגי צילום אחרים כמו טבע או מוצרים או בעלי חיים או צילומי מיקרו.. אבל טוב ככל שיהיה הוא לא יכול סתם ככה להבין באופנה רק בגלל שהוא מבין בצילום.

הבעיה היותר גדולה זה שרוב הלקוחות (כמוכם סביר להניח) הם אנשים שלא יכולים לדעת ולראות בעין הלא מקצועית שלהם את ההבדל בין צלם אופנה טוב ורציני לבין צלם רגיל שמחפש להתפרנס מבוקים. הבעיה פה היא בעיקר בנושא הבוקים והלקוחות הפרטיים, כי לרוב לקוחות מסחריים, כלומר כאלו שמצלמים קטלוגים או הפקות אופנה או שוכרים צלמים לסוכנויות ולעיתונים וכדומה זה אנשים שכן מבינים עניין ומספיק שיסתכלו על עבודותיו של הצלם כדי לדעת.

לקוחות פרטיים זה לקוחות שב 99% מהמקרים פשוט רוצים להצטלם לבוק דוגמנות ולקוחות כאלו לא מקצועיים מספיק בשביל להבדיל. הדבר הזה הוא קריטי במיוחד כשהמטרה של הבוק זה לעבוד איתו או לגשת איתו לסוכנויות. בחור או בחורה שרוצים לדגמן והולכים ועושים לבד בוק אצל צלם שחשבו שהוא טוב בעצם סתם מבזבזים את הכסף כי אם הם יגיעו לסוכנות דוגמנות, הסוכנות תשלח אותם לצלם אופנה אמיתי והם יצטרכו לשלם שוב.

אז מה עושים? עושים שיעורי בית. קודם כל האינדיקציה הטובה ביותר היא לקבל המלצות מאנשים שמבינים ועובדים בתחום, למשל סוכני דוגמניות. הדבר השני זה לקרוא באינטרנט כמה שיותר על הצלם שאתם חושבים להצטלם אצלו ולראות מה הרקע שלו ומה הניסיון שלו. אם לדוגמא אותו צלם מצלם בדרך קבע לאחת הסוכנויות הגדולות והמוכרות בישראל אז זה כבר אינדיקציה מעולה לזה שמדובר על צלם טוב.
שימו לב שלא מספיק לקרוא באתר אינטרנט של אותו צלם, כי כל אחד יכול לרשום באתר שלו מה שבא לו. צריך לקרוא במקומות שאינם משוחדים.

אז מיהם הצלמי אופנה המובילים בישראל?
יש כמה וכמה, השמות היותר מוכרים הם אלכס ליפקין, רון קדמי, רונן פדידה, רפאל מזרחי, רונן אקרמן, עידו לביא, אלו הראשנים שקפצו לי לראש אבל יש עוד איזה 15 שמות מוכרים וטובים. אז מתוך השמות האלו אצל מי בעצם כדאי להצטלם לבוק? מאחר וכבר הולכים על בטוח ויודעים שאתם מבררים על צלם שיודע ומכיר את העבודה ומביא תוצאות מקצועיות אז נשארים רק שתי פרמטרים: הטעם האישי והמחיר.
אי אפשר לרשום מה אמור להיות המחיר של בוק מאחר וזה תלוי מה אתם מבקשים מהצלם שיהיה בבוק. סטודיו...מאפרת...סטיילינג...בוק מודפס...פוטושופ...
אנחנו כן נגיד לכם שאין שום סיבה שבעולם לשלם על בוק יותר מ 2000-2500 ש"ח, ובטוח שאם תחפשו ותבררו איפה הכי משתלם מביםן הצלמים האלו תמצאו גם כאלו שגובים לכיוון ה 1500 ש"ח. יש כמה צלמים מובילים שנסחפים וגובים איזה 4-5 אלף שקל על בוק אבל לשלם למישהו סכום כזה רק בגלל השם שלו או בגלל שהוא עסוק וחייב לגבות הרבה זה חבל ומיותר.
אגב כשמצלמים למטרת עבודה בתחום הדוגמנות אז הדברים היחיד שחשוב שיהיה זה צלם טוב. אין באמת צורך באיפור ובסטיילינג ובעיצוב שיער, הדברים האלו סתם ייקרו לכם את הבוק והם לא נחוצים מאחר וצילום בוק למטרת דוגמנות אמור להיות עם תמונות מאוד נקיות ולא אמור להראות כמו הפקת אופנה. מה שכן כדאי לבדוק ולברר זה שהצלם שולח לכם תמונות שעברו פוטושופ.
לסיום נקצר לכם את הדרך והחיפוש ונרשום לכם פה כמה מיילים של צלמים מעולים ששווה לבדוק אצלהם מחירים:


 רפאל מזרחי
 refaelm66@gmail.com
 
 רונן פדידה
 ronenfadida@gmail.com
 
 אלכס ליפקין
 alex.lipkin@gmail.com
 
 

  צלמי אופנה | צלם אופנה |  צלמי אופנה מובילים | צלמי אופנה ישראלים | צילום אופנה