חוק הפוטושופ

שאלה:

מה אומר חוק הפוטושופ? האם מישהו אוכף אותו? על מי בכלל החוק חל?
 
תשובה:


חוק הפוטושופ או חוק הדוגמניות ובשמו הרישמי "חוק הגבלת משקל בתעשיית הדוגמנות" הוא חוק לכל דבר שעבר בכנסת הישראלית באמצע שנת 2012 ונכנס לתוקפו בינואר 2013.
הוגה החוק היה הצלם עדי ברקן ובשיתוף פעולה עם חברת הכנסת רחל אדטו וחבר הכנסת דני דנון החוק בסופו של דבר ובניגוד לציפיות של רבים עבר בכנסת.

החוק הוא תקדימי בעולם כולו וישראל היא המדינה היחידה בה עבר חוק כזה אשר נטען בפי מתנגדיו כי הוא פוגע בחוק יסוד חופש העיסוק.

מטרת חוק הדוגמניות היא למנוע עד כמה שאפשר את הצגתן של מודליות רזות במיוחד במדיות השונות (מודעות, פרסומות, תצוגות וכו') בטענה שאותן מודליות המוצגות לקהל הרחב גרמו עם הזמן לעיוות התפיסה של הציבור למה נחשב יפה כשרק עד לפני 15-10 שנה דוגמניות מן השורה היו במידות בגדים של 6-8 והיום הן במידה 2-4 וה"הרואין שיק" של עצמות בולטות נחשב בקרב רוב הבנות כיום למראה האידיאלי, מה שגורם לאלפי בנות צעירות להיגרר להפרעות אכילה.
אחד הדברים המרכזיים שהיטו את המאזניים לטובת העברתו של חוק הפוטושופ היו נתונים של משרד הבריאות בנוגע לכמות הבנות בישראל שסובלות מהפרעות אכילה שעומד על עשרות אלפים, מספר הבנות שמתות כל שנה מהפרעות אכילה שעומד על כ 200 , ומחקר שמוכיח את הקשר הישיר שבין הנתונים האלו לבין המודל הרזה שמוצג במדיות.

מה אומר חוק הפוטושופ במילים פשוטות:

חברות מסחריות לא רשאיות להעסיק לעבודה דוגמנית שאין לה אישור BMI מרופא שמצהיר כי ה BMI (מדד מסת הגוף) של אותה דוגמנית לא מוגדר כתת משקל.

עבור בנות שגילן מעל 18 תת משקל מוגדר כ BMI אשר נמצא מתחת ל 18.5. לבנות צעירות יותר המספרים יורדים ככל שהגיל יורד.

אותו אישור של הרופא תקף רק ל 3 חודשים, כלומר דוגמניות צריכות אחת ל 3 חודשים ללכת לרופא כדי לחדש את אישור ה BMI שלהן.

כל תמונה אשר מוצגת במדיה ואשר עברה פוטושופ למטרת הצרת היקפים מחויבת באזהרה על גבי התמונה שמצהירה שהתמונה עברה פוטושופ להצרת היקפים (על לא פחות מ 7% מהמודעה)

כל הנ"ל תקף גם לגבי צילומים שנעשו בחו"ל ומיועדים לשידור בישראל.

כל הנ"ל לא תקף לצילומים שמיועדים לחו"ל אפילו אם הם צולמו בישראל.


נכון ליום כתיבת מאמר זה (דצמבר 2013) מעטים נשמעים לחוק הפוטושופ, במדיות עדיין מוצגות דוגמניות בתת משקל, דוגמניות וסוכנויות דוגמנות מוצאות דרכים רבות לעקוף את החוק, הרופאים שמוציאים את האישורים אינם מקפידים על דיוק הבדיקות, ואף גורם עדיין לא אכף את החוק או תבע בפועל חברה כלשהיא אשר הציגה דוגמניות רזות.
קישורים מומלצים:

צלם מקצועי

 חוק הדוגמניות | חוק הפוטושופ