צלם מקצועי


שאלה:
מה הופך צילום לצילום מקצועי? איזה צלמים נחשבים הכי מקצועיים בארץ?

תשובה:
אנחנו נמצאים היום בעידן שבו הצילום הפך לנחלת הכלל. בעבר לפני עידן המצלמות הדיגיטליות לא כל אחד יכל לצלם, זה דרך ידע זה דרש ציוד וזה דרש כסף. כל תמונה שצולמה פותחה על פילם שעלה כסף ונייר פיתוח שעלה כסף ולכן לא כל אחד פשוט יצא וצילם להנאתו.

ב 15 השנים האחרונות נכנסו המצלמות הדיגיטליות בעלות כרטיסי זיכרון במקום פילם, ובמקביל גדל האינטרנט והפך לפלטפורמה אידיאלית להציג תמונות לקהל הרחב גם לצלמים חובבים.

העידן הדיגיטלי גרם לכך שכמות הצלמים גדלה משמעותית מה שגרם לגידול גם במספר הצלמים שעוסקים בצילום כמקצוע. במיוחד בשנים האחרונות בהם נכנסו מצלמות ה DSLR שמאפשרות לכל אחד לקנות בכמה אלפי שקלים מצלמה באיכות מאות גבוהה ולהוציא תמונות מקצועיות בלי הרבה מאמץ.
הדבר כמובן גרם גם לזילות של מקצוע הצילום כשכל ילד בן 18 שקונה מצלמה ורוצה לצלם בנות יפות קורא לעצמו בפייסבוק צלם מקצועי.

בישראל למען האמת אין הרבה צלמים שמוכרים לציבור הרחב וגם הצלמים שכן מכרים קצת הם לא צלמי טבע או צלמים אומנות אלא צלמי אופנה.
קשה לשער כמה צלמים מקצועיים יש בישראל, סביר להניח שיש בישראל למעלה מ 10 אלף איש שמתפרנסים מצילום (צלמי אופנה צלמי חתונות צלמי טבע וכו') וביחס לכמות האוכלוסיה זה די הרבה.
בתחום האופנה למרות הכמות הרבה של צלמים שמצלמים דוגמניות ואופנה יש בסה"כ משהו כמו 20-30 שמות של צלמים שמוכרים בנישה הזאת כצלמים טובים ומובילים, גם הם רובם לא הכי מוכרים לציבור הרחב אלא יותר מוכרים בתוך הנישה עצמה.
שמות כמו רונן אקרמן, רפאל מזרחי, רונן פדידה, אלכס ליפקין, רון קדמי... הם שמות מוכרים בנישה ורוב הסיכויים שאם אתם לא קשורים אכשהוא לתחום לא הכרתם אף אחד מהשמות.
הצלמים הטובים הם גם אלו שברוב המקרים מצלמים את הדוגמניות והדוגמנים של הסוכנויות דוגמנות המובילות בארץ.

אם אתם מחפשים עבורכם צלם מקצועי, לא משנה לאיזו מטרה, העצה הכי טובה היא אל תנסו לראות בעצמכם לפי התמונות של צלמים שמצאתם מי טוב ומי לא, כי בעין לא מקצועית קשה מאוד לעשות הבחנה כזו, נסו להסתך יותר על חוות דעת של אנשים שכן מבינים ושכן מתעסים עם דוגמנות ועם סוכנויות, נסו לברר ולקרוא באינטרנט מי הצלמים הכי טובים בנישה הספציפית שאותה אתם צריכים, וחשוב להדגיש שהצלמים הכי מקצועיים הם אלו שמתמחים ועובדים בנישה אחת בלבד... כלומר יכול להיות צלם טבע שיכול להחשב לאחד הטובים בארץ אבל לאותו צלם לא יהיה מושג בצילום של דוגמנית, ודבר אחרון תעשו גם השוואת מחירים כי אין סיבה לשכור את שירותיו של צלם שלוקח עשרות אחוזים יותר ממתחריו ללא סיבה מיוחדת, וכמובן גם מהצד השני של המתרס אל תתפתו למחירים נמוכים במיוחד של צלמים חצי מקצועיים.


 

קישורים מומלצים:


 רפאל מזרחי
 refaelm66@gmail.com
 
 רונן פדידה
 ronenfadida@gmail.com
 
 אלכס ליפקין
 alex.lipkin@gmail.com


לינק לכתבה: צלמי דוגמניותצלם מקצועי | צילום מקצועי